Trening siłowy seniorów

Opublikowane przez admin w dniu

Weźmy się za rzeczy, które faktycznie działają – Trening siłowy. 
Na ten temat będzie kilka artykułów, ale pierwszy – świąteczny!

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, zajmiemy się tematem treningu siłowego u seniorów.

Z wiekiem, nasz układ ruchu jak i reszta ciała poddaje się nieubłaganemu upływowi czasu. Na skórze pojawiają się zmarszczki, w stawach zwyrodnienia, zmniejsza się ilość komponentów elastycznych i sprężystych w budowie naszych tkanek, poziom mineralizacji kości spada. Niektórzy godzą się ze swym losem, inni rozpoczynają poszukiwania eliksiru wiecznej młodości. 

Kwestie estetyczne rozwiązuje (z różnym skutkiem) chirurgia plastyczna. Coraz większą popularnością cieszą się też terapie hormonalne. Jakiś czas temu modne były plotki o przetaczaniu krwi od młodych ludzi przez hollywoodzkich oligarchów. Wielkie nadzieje wiązane są z terapią genową. Mnóstwo jest bzdur i naciągactwa, naturalnie. Powstają całe kliniki i potężne instytucje które za miliony monet gotowe są przywracać nam utraconą młodość. Głównie przez cofnięcie do czasów kiedy to nie mieliśmy nic w portfelu i zrzucaliśmy się w 5 na jednego browara. Gdyby tylko można było zrobić to taniej i bez jeżdżenia do Ameryki…

Okazuje się, że mamy taki cudowny środek – trening siłowy. Żeby było śmieszniej, jest to jedna z niewielu metod, która spełnia obietnice dziesiątków innych kremów, terapii i zabiegów. Jakie korzyści mają osoby starsze z treningu siłowego?

💪🏻Poprawa gęstości kości. Kości obciążane osiowo i poprzecznie dużo lepiej absorbują wapń z otoczenia i chętniej wbudowują go w swoje struktury. Zgodnie z prawem Wolffa-Delpecha przebudowuje się też sama kość, co łagodzi lub przesuwa w czasie skutki osteopenii i osteoporozy.

💪🏻Poprawa siły. Szok. Siła jest składową i mocną podstawą wielu innych zdolności motorycznych. Jest też przydatna w codziennych czynnościach – siła żeby wstać z siadu, podnieść się z ziemi, przenieść przedmiot – większa siła pozwala na większą samodzielność mimo upływających lat.

💪🏻Aktywizacja społeczna. Wizyta na siłowni lub nawet kontakt z trenerem/fizjoterapeutą prowadzącym podopiecznego trenującego w domu jest dodatkową formą interakcji społecznej, ważnej w każdym wieku a dla wielu seniorów coraz trudniejszą.

💪🏻Większe bezpieczeństwo. Jak ktoś babcię napadnie, to może ona dużo łatwiej połamać napastnika. Odsuwając żarty na bok (ale nie za daleko,jeszcze się przydadzą)- trening siłowy daje podstawę do szybszej reakcji, pewniejszego chodu, lepszego czucia ciała, oraz tkanek bardziej odpornych na bezpośredni uraz. Mniejsza szansa na upadek i mniejsza szansa na uszkodzenie kiedy już on nastąpi. Unikamy złamań, operacji, komplikacji. Czysty zysk.

💪🏻Prowadzony z naciskiem na inne zdolności motoryczne – poprawa zdolności wysiłkowych. Praca z układem krwionośnym i oddechowym u seniorów często wymaga drobnych modyfikacji – częsta kontrola funkcji oddechowych i tętna. W obecnych czasach mamy dużo możliwości wykorzystania technologii do śledzenia powyższych, ale proste testy bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu zazwyczaj wystarczą.

💪🏻Poprawia wyniki w innych dyscyplinach. Wielu seniorów to osoby aktywne, uprawiające sport lub rekreacyjną aktywność fizyczną. Trening siłowy poprawia wyniki sportowe i komfort uprawianej dyscypliny zarówno u zawodowców jak i amatorów.

Jak zacząć trening siłowy, gdzie szukać porad, na co zwracać uwagę – takie tematy jeszcze się pojawią, i gwarantuję, że prędzej wyczerpie się wasz noworoczny entuzjazm i termin ważności multisporta, niż mi zabraknie tematów związanych z aktywnością fizyczną.

Na łączach
Sławek

Tu przeczytasz więcej:
https://fizjoterapeuta.info.pl/

Tu umówisz wizytę:
https://www.lekarze-stagiewna9.pl/…/mgr-slawomir…/grafik

Pokaż mniej


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *