Rwa kulszowa i inne korzonki
O bólach pochodzenia korzeniowego było przy okazji dyskopatii, teraz będzie trochę więcej.
Zaczniemy od rwy kulszowej, czyli podrażnienia nerwu kulszowego.
Nerw kulszowy (łac. nervus ischiadicus) tworzą nerwy dolnego kręgosłupa – L5, S1, S2, czasem L4. Odpowiada za pracę mięśni położonych z tyłu uda, mięśni łydki i stopy, a czuciowo obejmuje wyłącznie podudzie (noga od kolana w dół).
Rwa kulszowa jest dość ekstremalnym przykładem jego podrażnienia, gdzie ból uniemożliwia poruszanie się, często dochodzi do niedowładu mięśni stopy i podudzia co uniemożliwia chodzenie. Wywołane może być zarówno czynnikami zewnętrznymi – długotrwały ucisk na nerw, uraz mechaniczny, podrażnienia termiczne gdzieś na przebiegu nerwu – jak i czynnikami wewnętrznymi, jak infekcje, uszkodzenia w przebiegu chorób uszkadzających układ nerwowy, ucisk na nerw spowodowany opuchlizną/obrzękiem okolicznych tkanek, podrażnienie przez wynaczynioną krew (uszkodzenie mechaniczne naczyń krwionośnych, krwiak).
Nie każdy ból kręgosłupa to rwa kulszowa, nie każda rwa jest też “korzonkami”, czyli podrażnieniem na wysokości korzenia nerwu – miejsca gdzie nerw opuszcza bezpieczne schronienie wewnątrz kanału rdzenia kręgowego.
Rozwój dolegliwości, czas potrzebny na powrót do normy jak i metody leczenia zależą od przyczyny powstałego problemu. W większości przypadków ograniczenie ruchu w pierwszych kilku dniach, a potem stopniowy powrót do aktywności, zastosowanie miejscowo ciepła będzie przynosiło powolną ulgę, jednak z ostrymi lub wyjątkowo upartymi dolegliwościami należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza w celu dokładnej diagnostyki problemu. Czasem pierwszym przedstawicielem zawodu medycznego do którego trafia pacjent jest fizjoterapeuta – należy wtedy dokładnie ocenić stan pacjenta dostępnymi środkami i w przypadku jakichkolwiek podejrzeń i wątpliwości – odesłać do lekarza specjalisty.
Rwa barkowa, zwana ramienną – kolejna gwiazda Podrażnienie nerwów wchodzących w skład splotu ramiennego. Obejmuje nerwy od C5 do Th1. Objawy bólowe są specyficzne – boli wszystko. Wszystko unerwiane przez wyżej wymienione nerwy, a zatem: kark, ramię, ręka, przedramię, palce, łopatka, grzbiet, klatka piersiowa. Dowolna kombinacja powyższych też jest możliwa. Przyczyny podrażnienia? Jak wyżej, tylko tym razem na wysokości szyi lub ramienia – dyskopatie, podrażnienie mechaniczne, termiczne lub chemiczne, zewnątrz lub wewnątrzpochodne. Poza bólem mogą pojawiać się mrowienia, pieczenie, w przewlekłych przypadkach osłabienie siły mięśniowej i zaniki mięśniowe. Tutaj częściej dolegliwości związane są z budową i zmianami urazowymi, zwyrodnieniowymi lub wytwórczymi w obrębie kręgosłupa szyjnego, ale przypadki podrażnienia współistniejącego wraz ze zwiększonym napięciem mięśni karku również się zdarzają. Tylko co było pierwsze, jajko czy kura?
Rwa udowa? Ależ proszę, czemu nie? Nerwy L2,L3,L4 – tworzą nerw udowy a ten z kolei unerwia tkanki położone z przodu uda. Czynniki drażniące? Jak poprzednio. Objawy? Jak wyżej, tylko dotyczące przedniej części uda.
Rwą nazywamy zazwyczaj zespół bardzo silnie odczuwanych przez pacjenta objawów. Objawy z pojedynczych gałązek dużych nerwów wymienionych powyżej, bóle lokalne, dolegliwości pojedynczych mięśni – też mogą wynikać z podrażnienia nerwu, ale nie nazywamy tych objawów rwą.
“Korzonki” to z kolei potoczne określenie dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego, choć bardziej medycznie należałoby nazywać w ten sposób każde podrażnienie nerwu na wysokości jego korzenia – miejsca gdzie nerw oddziela się od rdzenia i opuszcza kanał kręgowy.
Mamy więc rwę która nie zawsze jest korzonkami, korzonki które nie zawsze są bólem odcinka lędźwiowego i bóle które nie zawsze są rwą lub korzonkami, ale mają takie same objawy lecz inne przyczyny. Proste!
0 komentarzy